Bebeğinizin Gece Uyuması İçin Neler Yapmalısınız?

29. Kasım 2012 16:48 by Administrator in   //  Tags:   //   Yorumlar (0)

Düzenli bir uyku, bebeklerin sağlıklı gelişimi için en önemli faktörlerden biridir. Bebeklerin uyku düzenleri doğumdan, 3 yaşına gelene kadar büyük değişikliklere uğrar. Yenidoğan bebeğin günlük uyku süresi toplamda 17-18 saati bulurken, uyku seansları 30 dakika ile 4 saat arasında değişmektedir. 1 aylık bir bebeğin ortalama uyku süresi 16 saatken, bebek 3-4 aya erişince bu süre 15 saate iner. Bebek 2 yaşında geldiğinde ise günlük ortalama 12 saatlik bir uyku maratonu onun için yeterli olacaktır. Bebeğinizin yaşı ilerledikçe uykusu yoğunlaşmaya başlayacak, gündüz uyku süresi azalacak ve genellikle 3 yaşından sonra sadece gece uykusu onun yeni düzeni olacaktır.

 

 

Hücre yenilenmesi gece uykusu esnasında gerçekleştiği için, bebeğinizin uyku düzeni onun gelişimi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bir çok bebek gece uykusu esnasında zaman zaman uyanır ve daha sonra tekrar uykuya dalabilir. Bu uyanma süreçleri bazı bebekler için kısa ve uykuya geri dönüşü kolay olsa da, bazı bebek ve anneler için daha zorlu geçebilir. Bebeğinizin ve sizin daha kaliteli bir gece uykusu düzeni yakalayabilmesi için aşağıdaki püf noktaları hazırlardık:

 

    Gün içinde daha aktif olmasını sağlayın. Bebeğiniz uyanık olduğunda, onunla konuşun, ona şarkı söyleyin ve onunla oyunlar oynayın.

    Bebeğinizin gün içinde, ışıklı ve seslerin olduğu bir ortamda bulunması, gece uykusunun daha iyi olmasına yardımcı olacaktır.

    Gündüz uykusuna dikkat edin. Bebeğinizin gün içinde kısa sürelerle uyuması oldukça önemlidir, ancak gündüz uykusunun çok uzun olması, yatma saatinde uyanık kalmasına neden olabilir.

    Bebeğinizin yatma saati belli olmadır, böylece bünyesi uyku moduna rahat geçecektir

    Bebeğinizin uyku saati yaklaşğında, onun rahatlamasına yardımcı olacak, banyo, sarılma, şarkı söyleme, veya kitap okuma gibi sevdiği şeyleri yapın. Zamanla bebeğiniz bu aktivitelerle uyku arasında bağlantı kuracaktır.

    Bebeğinizi uyuturken ona müzik de dinletebilirsiniz. Fakar müzik eşliğinde uyutuyorsanız, her zaman aynı tonlarda müzik kullanmaya dikkat etmelisiniz.

    Bebeğinizi yatağına uykulu ancak uyanık koymalısınız. Böylece bebeğiniz yatakla uyku arasındaki bağlantıyı kuracaktır.

    Gece bakımında uyku vaktinin devam ettiğini ona hissettirmelisiniz. Eğer bebeğinizin gece beslenmesi veya altının değişmesi gerekiyorsa, bunu loş bir ışıkta, ve sessiz ve sakin olarak yapın. Böylece bebeğiniz hala uyku zamanı olduğunu anlayacaktır.

    Sakinleşmesi için ona zaman verin. Bebeğiniz kendisi için rahat pozisyonu belirleyip uyuyana kadar huysuzluk yapabilir veya ağlayabilir. Eğer ağlaması durmazsa, sakin bir şekilde onunla konuşun ve sırtına hafif hafif vurmaya devam edin.

    Ve unutmamanız gereken en önemli faktör; 9 ay gibi bir süre sizinle aynı bedeni ve nefesi paylaşan bebeğinizin uyuması için ihtiyacı olan şey, belki de sizin ona güven veren varlığınızdır.

Yorum ekle

  Country flag

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

İdilbaby Tweets

Twitter Haziran 5, 16:28
Emekleme yarışmamız ileri bir tarihe ertelenmiştir, anlayışınızdan ötürü tüm annelerimize teşekkür ederiz...

Twitter Mayıs 31, 17:26
idilbaby&mamino'nun sponsoru olduğu internet anneleri pikniğine tüm annelerimiz davetlidir :) kayıt için: info@internetanneleri.com

Twitter Mayıs 30, 18:46
Sürpriz ödüllerle dolu EMEKLEME YARIŞMAMIZA katılmak isteyenler info@idilbaby.com'a mail atabilir! http://t.co/g8ValTfwNw

Twitter Mayıs 29, 17:34
Bugün Özel Pendik Bölge Hastanesi'nde sponsoru olduğumuz "bebekler sağlıklı büyüsün" eğitimindeyiz!

Twitter Mayıs 24, 19:11
Defne Nas 3766 kodlu mevlüt takımımızla harika gözüküyor! http://t.co/x3PIvoCby7

0-4 yaş arası bebek giyiminde 1984'ten bu yana anneleri güvenle giydirecekleri, bebeklerin sağlıkla büyüyecekleri kıyafetler üretiyoruz.

İdilbaby Facebook

En Son Yazılanlar

Arşiv